İstanbul Teknik Üniversitesi
177 öğrenci ve mezun anlattı.
Öncelikle hazırlığı kesinlikle atlamayın, bırakın İTÜ'de geçirdiğiniz her zaman size güzel şeyler katar. Ayrıca hazırlıkta birkaç kulübe atın kesinlikle kendinizi, lisansa başladıktan sonra dersler falan derken zaman yaratma isteği daha zor geliyor. Hazırlıktayken güzel bulduğunuz kulüpten lisansta da vazgeçemiyorsunuz zaten. Ayrıca çok yoğun olacaksınız, İstanbul dışından gelenler olabildiğince yer gezsin bu dönemde.
Lisansa başlayınca dersler çok diyip kenara çekilmeyin lütfen. Olabildiğince çok şeyle uğraşın, çalışın, etkinliklere katılın, gezin...
Tüm imkanları araştırın ayrıca, önünüzdeki fırsatları görün.
Yabancı dilde eğitim verildiği için öncelikle ingilizce hazırlık eğitimi alacaksınız. Eğer ingilizcenizin yeterli düzeyde olduğuna inanıyorsanız, eğitim dönemi başlamadan yapılan ingilizce seviye tespit sınavına girebilirsiniz. Fakat tavsiyem, eğer mükemmel düzeyde bir ingilizceniz yok ise, yurtdışında yaşamamış, ülkemizin önde gelen okullarında dil eğitimi almamış ve anadiliniz ingilizce değil ise hazırlık eğitimi almanızdır. Zaten eğer ilk dönemde başarılı sayılırsanız, tıp ki dönem başındaki gibi, dönem sonunda da yapılan seviye tespit sınavı hakkı kazanırsınız. Eğer yarı dönemde gördüğünüz eğitim yeterli ise bu sınavı geçerek alan eğitiminize başlarsınız.


Yine nacizane önerim, hazırlık eğitiminin alınması, bu sayede hem sağlam bir dil altyapısı kurmak hem de üniversite hayatınıza alışmanızdır. Ayrıca bu sayede farklı bölümlerden pek çok arkadaş edinme şansına da sahip olursunuz. Sosyal alanda üniversitemizin imkanları çok geniştir. Bu imkanları kullanarak üniversite de sadece eğitim almanızın yanında, ilerde size faydası da olacak sosyal aktivitelere mutlaka katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Amacınız sadece bir üniversiten mezun olmak değil, aynı zamanda farklı sosyal alanlarda faaliyet göstermiş bir birey olmaktır. İşte bu sizi sadece üniversite mezunu değil İTÜ den mezun yaparak, iş hayatınızda daima sizi bir adım önde tutar.
Kulüplere katılmaya çalışsınlar.İngilizceleri iyiyse ve bir sene yatayım diye düşünmüyorlarsa hazırlığı atlamaya çalışsınlar çünkü ingilizcesi iyi olan birine itü hazırlığın akademik olarak kattığı bir şey yok.
Mezun olduğunuzda veya eğitiminize devam ederken (Erasmus için, stajlar için vs.) iyi bir not ortalaması size her zaman öncelik tanır. İlk dönemden dersleri düzenli bir şekilde takip edip çalışırsanız vize-final döneminde bunalımlara girmeden kolaylıkla güzel bir ortalama elde edebilirsiniz. :)
Özellikle makina mühendisliği ile ilgili şunu söyleyebilirim ki ilk sene dersler görece kolaydır ve mümkün olan en yüksek ortalama yapılmalıdır. Ayrıca kişisel ilgi alanlarınıza göre bir tane spor ya da müzik gibi bir tane de size akademik katkı sağlayacak iki kulübe katılmanız bence önemli.
Zamanın hızlı geçtiğini unutmayıp üniversiteli olmanın avantajlarını kullanarak özel uğraşlarla vakit geçirsinler ve dersleri asla tamamen boşlamasınlar (hazırlık dahil). Ayrıca kulüplere katılmanın da önemini vurgulamak isterim bir kulüpçü olarak.
Hazırlığı atlamanızı pek önermem. Bir sorun oluşturmayacaksa okuyun, Ygs-Lys stresinden sonra biraz dinlenirsiniz. Kendinizi mutlu hissedin :) İyi bir okula geldiniz, çok güzel anılarınız olacak. Bir de mümkün olduğunca çok şeye katılın. Etkinlikler, kulüpler, kurslar... İlk seneden başlayın ki son sene elinizde birçok yetenek olsun.
Okuyacaginiz bolum mimarliksa bu pek mumkun olmuyor ama diger bolumlerden biriyse kesinlikle bir kulube yazilmali bence. Mimarlik ogrencisi olunmasa bile Taskisla'ya gidilmeli, ortabahcede kahve keyfi yapilmali ya da cati katindaki manzarali atolye teraslarina cikilmali. Mumkun oldugu kadar farkli kampuslerden ders alip farkli bolumlerdeki insanlari tanimanin guzel oldugunu dusunuyorum. Bahar festivallerina gidilmeli onlar cok keyifli oluyor.

Ayrica herkes cok sicakkanlidir, ozellikle Taskisla Mimarlik fakultesinde. Yardim istemekte cekinmeyin. Istanbul disindan geliyorsaniz ve okulu uzatma sansiniz varsa, ingilizce seviyeniz iyi olsa dahi hazirlik okumanizi tavsiye ederim. Istanbul'u tanimak, keyifli ve bos vakit gecirmek icin iyi bir firsat. Sinav temposundan ciktiktan hemen sonra mimarligin yogunlugu yorucu olabiliyor
Her yıl Nisan ayında Eneji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bir sınav düzenleniyor. Ancak büyük üniversitelerimde bunun reklamının fazla yapılmaması ve öğrencilerin iyi bölümleri bırakmak istememesi yüzünden giden kafiledeki eğitim seviyesi süper düzeyde değil. Tavsiyem kendinize güveniyorsanız ve bir yol çizmek,ülke için birşeyler yapmak istiyorsanız, yeniliğe açık ve kendinizi geliştirme düşünceniz varsa deneyin derim :) Çalışkan,zeki,disiplinli arkadaşlara ihtiyacımız var :) bir de Rusya soğuk falan değil, tavisye ederim gelin görün :)
İTÜ'ye yeni başlayan öğrenciler, birkaç senelik üniversite hayatını en güzel şekilde değerlendirme fırsatını yakaladığının bilincinde olup İTÜ'nün tüm imkanlarından faydalanmalıdır.