İstanbul Teknik Üniversitesi
177 öğrenci ve mezun anlattı.
İstanbul Teknik Üniversitesi daha kapısından adım attığınız anda farklı bir yerde olduğunuzu fark ettiren üniversitedir. İstanbul merkezli olması ve kampüslerinin konumlandığı alanlar olarak öğrencilik hayatınızı yaşayabileceğiniz güzel üniversitelerdendir. Taşkışla gibi mükemmel bir kampüsü vardır ki her yeri tarih kokar. İlginç hocaları, farklı kafada öğrencileri vardır. Aslında bir İTÜ lü olduktan sonra size sunulan o kadar çok imkan vardır ki, ne yazık ki bazı öğrencileri bunu farkına varamadan mezun olmaktadır. Her ne kadar teknik bir üniversite olduğu için sosyallikten uzak olduğu gibi yanlış algı bulunsa da insanlarda, her zaman bir tiyatro, bir sergi, bir müzikal bulma şansınız vardır. 140 ın üzerindeki öğrenci kulüpleri ile de bunu kanıtlamaktadır. Siz yeter ki isteyin der ama biz bunu geç fark ederiz. Buraya girdiğiniz an emin olun ki hayatınız hiç eskisi gibi olmayacak. Mezun olduğunuzda dahi yanınızda olan İTÜ kimliğiniz, size birçok kapı açacak, hiç karşılaşmadığınız, farklı yıllarda sizinle aynı sıralarda oturmuş binlerce İTÜ lü sizi gördüğünde kırk yıllık arkadaşı gibi davranacak, sizi sahiplenecektir. İTÜ'de okuyarak geçirdiğiniz 5 sene değildir önemli olan, kapısından girdiğiniz ve hayatınızın devamını da esir alan yıllardır.
ITU bana yurtdisi kapilarini araladi, ve suanda Fransa'da maasli olarak doktora yapmaktayim.
Ayrintili nedenlerine gelirsek:
İstanbul Teknik Üniversitesi 238 yıllık köklü tarihi, Türkiye’de ve dünyada mesleki kariyerlerinin zirvesine ulaşmış mezunları, seçkin akademik kadrosu, yurt dışında eşdeğerliğe sahip bölümleri, bilimsel ve teknolojik anlamda Türkiye’ye ve dünyaya kazandırdığı yenilikler, öğrencilerine bilimsel araştırmalar konusunda sunduğu geniş olanaklar ile dünya ile yarışan bir araştırma üniversitesi. Ayrıca mühendislik okumak istiyorsanız gideceğiniz üniversitenin “teknik üniversite” olması çok önemli.
Belki basından takip ediyorsunuzdur İTÜ gerçekten atakta bu ara. Her geçen gün İTÜ’nün gelişimine tanık olabiliyorum. Basında ismini daha sık duyuyorum, yayınlanan uluslararası sıralamalarda her zaman daha üst sıralarda yer buluyor kendine. ABD üniversiteleri ile denklik sağlayan en fazla ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) belgesine sahip üniversite. İş dünyasında bilinen ve saygınlığı çok yüksek bir üniversite. Özellikle Mühendislik dallarında kendini kanıtlamasının yanında her geçen gün gelişen kulüpleriyle sosyalleşme anlamında da geniş olanaklar sunuyor. İstanbul ile iç içe, her biri kendine has özellikler barındıran kampüslere sahip.
Üniversiteyi bizlerin geri kalan hayatımız için donanımlarını tamamlama alanı olarak görmeliyiz. Bu nedenle bir üniversitenin size yararlanmanız ve kendi donanımlarınızı tamamlamanız için neler sunduğu önemli. Ben İTÜ’yü İstanbul’da tüm sektörlerin merkezinde oluşu nedeniyle, başka üniversitelerin ulaşamayacağı teknik altyapı, labratuar koşulları nedeniyle, sağladığı yurtdışı fırsatları nedeniyle seçtim. Beni doğru noktaya ulaştıracağını umuyordum öyle de oldu. Başka üniversitelerde daha yüksek puanlı bölümlere girmektense herşeye rağmen İTÜ’lü olmalıyım dedim. Şimdilerde ne kadar doğru düşündüğümü görüyorum.
Tabii ki eğitim yeterliliği ömürle ölçülmez ama İTÜ; dünyanın en eski 5. teknik üniversitesi; bu sayede Türkiye’de lisans eğitimi deyince akla gelen birkaç köklü üniversiteden.Bu bilinirlik de aklınıza gelebilecek her alan için peşinde bir sürü avantaj getiriyor.
Bir de yakın bir zamanda yayınlanan haberle öğrendik ki İTÜ, QS World University Ranking 2010 yılı verilerine göre mühendislik ve teknoloji alanında dünya genelinde 129. sırada ve Türkiye’de de 1. sırada yer almış.Diğer üniversitelerle ciddi bir kalite karşılaştırması yapmadık hiç arkadaşlarımızla konuşurken ama bu,mühendislik eğitimindeki başarının tarafsız bir göstergesi gibi geliyor bana.
Ben seçimimi “İstanbul’da Endüstri Mühendisliği okumak” gibi yetersiz görünen bir düşünceyle yapmıştım,bahsettiğim iki konudan da haberdar değildim; şuan söyleyebiliyorum ki bilinirlik ve eğitimi en iyi şekilde taşıdığına inandığım üniversite İTÜ.
Konuyla ilgili bir de şöyle bir link vereceğim,daha detaylı bilgi için:
http://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2011/07/yb/21/h/9776_3_106_1311219830_2353719.jpg
Bir kere okuduğun şehir İstanbul. Dünyanın en güzel şehri. Dolu dolu bir öğrencilik geçirmek için her imkan var. Tamam trafik var, pahalı şehir ama bi süre sonra daha ucuz yaşamanın ve daha hızlı ulaşımın yollarını buluyorsun. Bir diğer önemli nokta ise okuduğun okulun “Teknik Üniversite” olması. Eğer gerçek bir mühendis olmak, ar-ge departmanında çalışmak ya da yeni bir şeyler üretmek istiyorsan üniversitenin “Teknik Üniversite” olması çok önemli. Ayrıca okuduğun okulun ve bölümün dünya üniversiteleri arasında (mühendislik alanında) ilk 500′deki tek türk üniversitesi olduğunu görmek ve bunun gerçekten doğru olduğunu hissetmek tarif edilemez bir gurur. Kafanda mantıklı bir proje olduğu zaman gerçekleştirebilmen için her türlü imkan sağlanıyor ve öğrenciler yeni birşeyler araştırmaya-geliştirmeye sevkediliyor. Bu çalışmaların ve teşviklerin sonuç verdiği de türkiye ve dünya çapında proje yarışmalarında kazanılan başarılardan anlaşılabiliyor.
Neden İTÜ? Bu sorunun en güzel cevabı mezun bir abimizden..
İTÜ’lü olmak, çok şanslı ve ayrıcalıklı bir insan olduğunun bilinciyle ve sorumluluklarıyla hayatı dolu dolu paylaşmaktır. İTÜ’yü çok verimli ve özel bir toprağa benzetirim. O toprağa düşmek zorluklarıyla gelen ayrıcalık ve biraz da şanstır. Çok şanslıydım, çünkü İTÜ’deki arkadaşlarımın her biri neslimin en zeki, en akıllı, en çok düşünen ve en çok sorgulayan kişileriydiler. Her birimizin yaşamı ve ruh dünyası sıradan insan kalıplarına uymayan, bilinen şablonlarla örtüşmeyen, çok renkli ve çok boyutluydu. Bu insan zenginlikleri arasında geçen üniversite yıllarım ve tecrübelerim yaşamımdaki en önemli ayrıcalıktır.
İnsan kalitesinin, seçici olmanın, rasyonelliğin, gelişme odaklı dürüst rekabetin, daha çok üretebilmek için sürekli değişmenin, hayatı dolu dolu ve korkusuzca yaşamanın, dünyalı olabilmenin, kısacası ‘insan gibi insan olmanın’ en önemli olduğunu İTÜ’deki öğrencilik yıllarımda öğrendim ve bu temel düşünceler yaşamımı şekillendirdi.”
As a foreigner, I have come to know that Istanbul Technical University is one of the most preferable universities in Turkey. There are many reasons that:
1. First of all, there is a diversified mix of international students with different cultural background which makes it quite easy to make new friends (both for Turkish and foreign students).
2. The first office I have visited in the ITU Maslak campus was the registrar (Graduate students section) and I have found them to be very helpful and cooperative that I finished my registration with little complication (I am very thankful for that).
3. I have come to know that the University staff profile is also well established and it is easy for a graduate student to get a promoter on his/her field of interest.
4. There is a diversified social, leisure and student activities for those students interested to take-part in.
5. It is my advise for those students who are interested to persue their study using English as a medium of instruction to assume Istanbul Technical University as one of the most convenient places in Turkey.
Çünkü İstanbul Teknik Üniversitesi ABET Akreditasyonu almış ve Yetkin Mühendislik imkanı sunabilen tek Türkiye Üniversitesidir. Çünkü İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biridir. İstanbul Teknik Üniversitesini okuyup mezun olmak bir çok kişinin hayalı olup seçilmiş kişilerin başardığı bir başarıdır. Siz de seçilmiş olmak için buraya gelin.
Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biridir. Mezun ettiği ünlüler bir yana, mezunlarının çoğu iyi yerlere gelmiş insanlardır. Kampüslerinin lokasyonları açısından avantajlı bir okuldur, ulaşım kolaydır. Eğitim olanakları açısından çoğu bölümü ülkenin en iyileri arasındadır. Hocalarının geneli tanınan, kendini ispatlamış ve yürüyen tarih olarak da adlandırılabilecek insanlardır.